Najnowsze artykuły

Marcepanowe muffiny z żurawiną

Migdałowo- marcepanowe babeczki z kawałkami kwaskowej żurawiny to dobry pomysł jako zamiennik ciasta do kawy. Robi się je łatwo i szybko, nie wymagają...

Czytaj Więcej

Jak wybrać odpowiednie miejsce i lokal na cukiernię ?

Dobra lokalizacja to ponoć połowa sukcesu, tak też jest w przypadku zakładania cukierni. Nie ma znaczenia, czy to duże czy małe miasto, ma znaczenie by loka był tam, gdzie chodzą ludzie i w zasadzie jest obojętne czy to  bardzo droga galeria w centrum miasta, lokal na przedmieściu, ale w pobliżu przystanku czy nowego osiedla mieszkaniowego. Lepiej wybrać lokal na przedmieściu, ale pod warunkiem, że nie ma tam w pobliżu innej cukierni, niż drogi lokal w centrum, gdzie konkurencja jest co krok.

Jeśli chcemy łączyć sprzedaż wyrobów cukierniczych z jego produkcją, to dostaniemy o wiele  większą gwarancję sukcesu naszego przedsięwzięcia, bo świeże wyroby są smaczniejsze, a cudowny, pobudzający apetyt zapach będzie stanowił wabik nie tylko dla wchodzących do cukierni, ale też tych co będą  przechodzili obok i  choć wcale nie mieli zamiaru jeść słodyczy, to dali się skusić zapachowi świeżego ciasta,  weszli i jest nadzieja, że odtąd zaczną wstępować regularnie. W takim przypadku lokal powinien być większy, mieć zaplecze i przede wszystkim spełniać dość rygorystyczne warunki sanitarne, bo trzeba pamiętać, ze szeroko pojęta działalność cukiernicza i obrót środkami spożywczymi, podlegają dość restrykcyjnym przepisom, których przestrzeganie będzie często kontrolowane przez sanepid. Najlepiej iść do sanepidu jeszcze przed podjęciem decyzji o wynajmie lokalu i w ogóle przed formalnym podjęciem działalności gospodarczej i dowiedzieć się na miejscu o wszystkich warunkach i ograniczeniach jakim będzie podlegał i lokal i nasza działalność. Obowiązek zgłoszenia do sanepidu informacji o miejscu, rodzaju i zakresie działalności i liczbie zatrudnionych pracowników, musimy złożyć najpóźniej do czternastu dni od daty rozpoczęcia działalności. Po złożeniu formalnego wniosku wraz z inwentaryzacją lokalu oraz opisem technologicznym, sanepid odbiera lokal, a na sanepid wydaje formalną zgodę na działalność gastronomiczną, o ile oczywiście wszystko będzie w porządku. Pamiętajmy,że w pomieszczeniu w którym będą przygotowywane wyroby powinny być umywali z gorącą i zimną wodą, środki do mycia i jednorazowe ręczniki i tak wydzielone miejsce mycia, aby czyste naczynia nie mieszały się z brudnymi. toalety powinny być oddzielone od pomieszczeń produkcyjnych, powinno być osobne pomieszczenie na szatnię, a blaty muszą być wykonane z materiału łatwego do utrzymania w czystości ( najlepiej glazura ). Konieczne będą też lodówki i lady chłodnicze do przechowywania produktów spożywczych i wyrobów gotowych.

Ale spełnienie wymogów sanitarnych to tylko połowa sukcesu we właściwym doborze lokalu, równie ważne są odpowiednia powierzchnia ( pozwalająca na wygodne użytkowanie, ewentualne rozstawienie stolików, ale nie za duża, bo każdy dodatkowy metr powierzchni kosztuje) oraz wystrój wnętrza, klimat itp.